Heating-cooling
Meni za podešavanje upravljanja grejanjem i hlađenjem. Tu možemo da dodamo zone grejanja (hlađenja), kojima želimo pojedinačno da upravljamo. Fabrički nema dodatih zona za grejanje, njih možemo dodati pomoću “Create new zone” dugmeta. Ispod Global settingsa, sa leve strane vidimo tri drop-down lista. U “Heat permission” i “Cool permission” listama podešeni aktori će biti aktivni u slučaju zahteva za grejanje, koji zavisi, u global settings-u target state u kom je stanju. U slučaju “Heating”-a može da se aktivira “Heat permission”, a u slučaju “Cooling”-a “Cool permission”, u slučaju “Off”-a, ni jedan. U “Circulator”-u podešeni će biti aktivni u sločaju ako bilo kojoj zoni je potrebno grejanje ili hlađenje. U daljem tekstu ćemo spominjati samo kao grejanje, da bi pojednostavili opis, gde ima razlike, tamo ćemo naglasiti i hlađenje.
Drop-down lista će prikazati razne releje, samo ako su oni imenovani, imajo podešen “Location” i podećeni su kao “Heating permission”, “Heating circulator” ili “Heating valve”.
Sa desne strane Global settings-a se nalazi jedan “Maintenance” checkbox, koji, ako štikliramo onda će sistem svaki mesec jednom pokrenuti pumpe, da se oni ne bi zaglavili od taloženja. Za pumpe zna samo iz podešavanja kategorije kao takvo, zato je važno, da održavamo red na Devices stranici.
Ako dodamo zonu, pojaviće se drugačija površina. Na levoj strani površine možemo da podesimo ulaze (podatke o temperaturi), u sredini su podešavanja zone (željena temperature, ime, itd.), a sa desne strane izlaze, aktore (ventili, pumpe). Rad je sasvim jednostavan, merene podatke sa leve strane upoređuje sa željenim temperaturama i ako je mereno manje (ili u hlađenju više), onda aktivira aktore, koji su sa desne strane podešene.
Sa leve strane može da se podesi senzor temperature, senzor vlažnosti vazduha i termostat. I tu se pojavljuju uređaji samo ako su dobro podešeni u “Devices” meniju. Kod podešavanja zona , samo kad se podesi lokacija zone će se pojaviti zona u aplikaciji. Fabrički, nove zone se prave tako da su podešeni za “Local settings”, to znači da za njih “Target state” znači režim grejanja/hlađenja može pojedinačno da se podesi. Takav rad može da bude potreban samo ako sistem zna u isto vreme i da greje i da hladi, ili ako zonu želimo posebno podešavati (na primer zbog testiranja bi želeli da isključimo, ali ostale zone u kući ne želimo).
Četiri vrednosti možemo koristiti u zonama. U osnovi odvojeno rukuje sa temperaturama grejanja i hlađenja (znači ako sistem prebacimo sa grejanja u hlađenje, onda će biti drugačija željena temperatura), pored toga u oba režima ima “ECO” vrednost, koji možemo da koristimo kao sukundarna vrednost (Na primer ako uveče želimo hladniju temperaturu, da bi mogli ugodnije da spavamo, onda možemo ECO vrednost da smanjimo za stepen, posle toga ne treba da štelujemo vrednosti, samo možemo da menjamo režim iz standardne u ECO i nazad). Te vrednosti su važni pošto njih možemo da koristimo za automatizacije, konkretno željenu vrednost ne možemo menjati. U slučaju NGBS iCON200 termostata željene vrednosti i režim mogu da se menjaju i sa termostata. Znak pahuljice menja režim grejanja i hlađenja, a znak lišća menja između ECO i standardnog režima, a strelicama možete menjati aktuelne željene temperature u aktuelnom režimu.
Od zone desno se nalaze aktori. Trenutno može da se dodaju aktori u pet lista. Ako želimo da se samo u režimu grejanja aktiviraju aktori onda treba da ih dodamo u “Floor valves” ili u “Radiator valves”. Ako želimo da se aktiviraju samo u režimu hlađenja, onda treba da ih dodamo u “Ceiling valves” listu. Ukoliko želimo da koristimo i u režimo grejanja i u režimu hlađenja, onda treba da ih dodamo u “Wall valves“ ili u “Boiler/Circulator” listu.
Jedna zona naravno može da ima samo jednu vrednost temperature, znači po zoni možemo dodati samo jednu vrednost, jedan senzor temperature. To je potrebno, pošto menjanjem podešavanja zone bi menjali i prikaz na termostatu i dovelo bi do greške ako bi dve zone želele dve različite vrednosti da prikažu na istom termostatu. Aktore možemo i više puta da dodamo listama, jer mogu da budu takvi ventili, koji zatvaraju recimo ceo sprat od jednom, ili po spratovima imamo posebne cirkulacione pumpe.
Night mode
U sistemu može da se uključi noćni režim. Ako je omogućen, onda po podešenom vremenskom programu će sistem automatski da se prebaci u noćni režim, ili će da isključi isti. U noćnom režimu mogu se dodati zone grejanja, koji će automatski da se prebace u ECO režim, automatski mogu roletne da se spuštaju ili da se dižu, mogu se dodati svetla, koje možemo da uključujemo po pokretu na senzorima pokreta na određeno vreme i na određenu jačinu. Sa time može na primer da se osvetli put do toaleta tokom noći.
Noćni režim može da se aktivira na dva načina. Može po podešenom vremenskom programu ili na pritisak na prekidač. Ako se noćni režim aktivira na prekidač, onda će se svetla ugasiti i roletne će se spustiti na podešen nivo. Ako se noćni režim aktivira po vremenskom programu, svetla se neće pogasiti, ali će na senzore pokreta da aktiviraju podešene jačine (Na primer se nalazimo u dnavnom boravku i svetlo je podešen na 100%, svetlo je podešen na 10% i na 3 minuta u noćnom režimu. Na vreme se aktivira noćni režim, neće ništa da se desi, svetlo će ostati na 100%. Kad se pomerimo i senzor pokreta nas primeti, svetlo će se smanjiti na 10% i posle 3 minuta će se isključiti). Kao prekidač za aktivaciju mogu se više tastera podesiti, pritiskom na bilo koji od njih možemo da ih aktiviramo (npr. sa obe strane francuskog ležaja).
Za noćni režim možemo da podesimo i feedback (povratnu informaciju), koji će nam prikazivati da li je noćni režim aktivan. Tako nešto može da se pozicionira na primer pored kreveta.
Sa “Add new lightning” možemo da dodamo nova svetla noćnom režimu. U “Sensor” drop-down listi možemo da podesimo na koji senzor pokreta da se uključi svetlo (npr. senzor pokreta u dnevnom boravku). “Lightning percent” definiše na koju jačinu da se uključi svetlo. Može da se unese i takvo svetlo koji ne može da se dimuje, onda naravno ta vrednost može biti od 0 do 1. U “Duration (mins)” polju treba da unesemo željeno vreme isključenja. Posle aktivacije senzora pokreta, će za toliko vremena da se isključi svetlo. U listi “Lightning actor” može da se odabere svetlo kojim želimo upravljati. Ako neko svetlo želimo otkloniti sa liste, onda to možemo uraditi pomoću crvene kantice u gornjem desnom uglu.
Ako ima takvo svetlo, koje želimo da uključujemo pomoću veše senzora (npr. dugačak hodnik sa dva senzora pokreta), onda isto svetlo treba dva puta da unesemo sa različitim senzorima.
Na dnu stranice mogu da se odaberu zone koje želimo da prebacimo u ECO režim.
Holiday mode
U ovom meniju može da se podesi da li da naš stan simulira prisustvo kada mi nismo kući, trenutno je pod razvojem, ne može da se koristi.
Turn off timer
U ovom meniju možemo aktorima odrediti određeno vreme za automatsko isključivanje. Najviše se koristi, da bi releje koristili kao impuls prekidači (npr. suvi kontakt, start-stop uređaji), ulazne brave ili svetla koji se automatski gase. Za ulaze ima i bolje rešenje na drugom mestu (npr “Gate opening” za otvaranje kapija), ali smo spomenuli mogućnost i tu.
WC ventilation
U ovom meniju se može naći unapred pripremljena automatika za rasvetu i ventilaciju toaleta. Mogu da se podes tri vrednosti za rasvetu, koji znače jačinu dimabilne rasvete u zavisnosti od doba dana. Ta tri doba su “Daytime” znači od izlaska sunca do sumraka, “Afternoon” od sumraka do zalaska sunca i “Night” koji je za noć do izlaska sunca.
Automatika može lako da se koristi ako imamo dimabilno svetlo, senzor pokreta i ventilator u toaletu. U meniju “Select trigger” možemo odabrati senzor pokreta, kojim želimo da uključimo svetlo. Tu može da se unese i automatsko gašenje svetla u minutima. U “Select ventilator”-u može da se odabere ventilator, koji će se uključiti kada se ugasi svetlo. To možemo da izguramo sa dodatnim vremenom posle isključivanja. “Select lightning” je naravno lista svetla za odabir. Ako ima u istoj prostoriji više svetala, onda to možemo da dodamo odjednom.
U svakoj listi možemo da vidimo uređaje, koji mogu da se odaberu za isti, znači kao ventilator možemo odabrati samo uređaj, koji je u Devices meniju kategorisan kao “Fan”.
Gate opening
U ovom meniju možemo dodati otvaranja kapije. Ako tu podesimo otvaranja, onda ikonica u aplikaciji može da prikaže i stanje kapije (ako smo to podesili).
“Select security action” (opciono): u slučaju ako ima podešenog sistema za pristup u Chameleon-u, onda sigurnosne događaje (npr. tačne uneta šifra) možemo koristiti za pokretanje otvaranja kapije.
“Select relay”: Tu treba dodati aktor, koje će vršiti otvaranje kapije ili vrata (npr. rele magnetne brave, suvi kontakt motora kapije).
“Trigger time”: tu može da se unese, na koji vremenski period sistem da povuče relej (npr. u slučaju magnetne brave može 5 s, a u slučaju suvog kontakta 0,5 s, koji treba da se unese u 0.5 formatu).
“Select feedback” (opciono): U slučaju garažnih vrata i kolskih ulaza može da bude potrebno automatsko zatvaranje. U tom slučaju može da se doda senzor otvaranja, da bi sistem mogao da vidi stanje kapije. Da bi se senzor pojavio u listi, treba da je kategorisan kao “Opening sensor”.
“Auto closing time” (opciono): Ako imamo odabranog senzora (povratnu informaciju), onda tu možemo uneti posle koliko vremena da šalje sistem signal za zatvaranje.
Primer: na šifratoru želimo da otvaramo kolski ulaz sa šifrom 1234, koji želimo posle 2 minuta da zatvorimo automatski. U Security sekciji napravimo dešavanje “Otvaranje kapije”, odaberemo relej suvog kontakta kapije i unesemo trigger vreme 0,5s. Od kapije imamo povratni signal, da li je kapija zatvorena. Ako smo uneli 1234, relej zatvaramo na 0,5 sekundi, time šalje signal kapiji, koji na uticaj signala krene da se otvara. Kako se kapija otvori, krene tajmer na 2 minuta. Posle isteka 2 minuta sistem ponovo šalje signal od 0,5 sekundi, na uticaj čega će kapija krenuti da se zatvara.
Scenarios
U ovom meniju možemo da podesimo scene, svetlosne slike. Scene, koji su ovde napravljeni će se pojaviti na glavnoj stranici u aplikaciji, a možemo da dodelimo i fizičkim prekidačima.
Primer: bioskopski režim. Imamo led traku i luster u dnevnom boravku, kao i roletne. Roletne podesimo na rešetkasto stanje (99%), luster isključimo, a led traku podesimo na 10%.
“Name”: Pod ovim imenom će se pojaviti scena u aplikaciji.
“Is enabled”: ako želimo, onda umesto brisanja, možemo da onemogućimo scenu (na primer ako privremeno ne želimo da se pojavi u aplikaciji zbog popravki, instalacija).
“Is active”: Preko Config sajta ovde možemo da uključujemo, ili ako se uključi sa drugog mesta i postaje aktivan, onda će se ovde videti stanje (onda govorimo o aktivnoj sceni, ako stanja i vrednosti aktora koji su podešeni u sceni su isti sa trenutnim stanjem i vrednostima).
“Change trigger(s)”: Tu možemo uneti dešavanja, akcije kojima možemo da uključujemo scenu. Ako unesemo više triggera, onda će pri pritisku bilo kojeg će se uključiti scena, znači postoji “ILI” veza između triggera (npr. u dnevnom boravku bioskopski režim može da ima i dva prekidača).
“Change actor(s)”: Tu možemo uneti koji aktori da budu u sceni i koja da im bude vrednost. Imamo mogućnost sortiranja po ABC redosledu, po kategorijama i po prostorijama za lakše pronalaženje. Kada smo dodali sa zelenim znakom “+”, na vrhu stranice treba da unesemo vrednost. Kod releja su vrednosti koji mogu biti interpretirani su 0 i 1, kod dimmera 0-100, kod roletni, 0-100, 0 je potpuno otvoreno stanje, 99 jre rešetkasto, a 100 je potpuno zatvoreno stanje.
Timetable
U ovom meniju možemo dodati automatizacije na vremenskoj osnovi.
Primer: radnim danima želimo jedno svetlo da se uključi uveče u 10, da se zona grejanja prebaci u ECO režim, ili da se pokrene zalivanje.
“Name”: Kasnije, ovim nazivom možemo da koristimo automatizaciju.
“Dani u nedelji checkbox”: Aktiviraće se na danima koji su štiklirani.
“Custom time/Sunset/Sunrise”: Vreme aktiviranja. U slučaju Custom time-a može da se unese tačno vreme ispod. Sunset/Sunrise mogućnosti su unapred programirane vrednosti, u zavisnosti od meseca u godini.
“Select actors”: Tu mogu da se dodaju aktori kao što je opisano kod Scenarija.
“Select zones”: Tu može da se odabere ako želimo da aktiviramo ili da deaktiviramo ECO režim u nekoj zoni.
Trigger based
U ovom meniju možemo da kreiramo takve automatizacije, koje će se pokretati na neko dešavanje i nema za njih unapred pripremljene automatizacije. Važno je napomenuti, da ako dvaput za redom dobijemo takvo dešavanje na koju imamo napisanu automatizaciju, onda neće da uključi i isključi, kao kod scenarija, nego će dva puta pokretati “uključivanje” kod automatike.
Primer: posle zalaska sunca, radnim danima želimo da se uključuju svetla na senzor pokreta kod trotoara na 5 minuta.
“Name”: Kasnije, ovim nazivom možemo da koristimo automatizaciju.
“Auto off”: Vreme u milisekundima, posle koje će se aktori isključiti.
Dva polja vremena i dani: mogu da se odrede vremenske granice, u kojim granicama može da se pokreće automatizacija. U primeru prva vrednost je sunset, a druga je sunrise, a dani su od ponedeljka do petka.
“Triggers”: dešavanja, koji pokreću automatiku. Ako dodamo iše, onda će se automatika pokrenuti kada se oni svi ispune od jednom, znači veza između triggera je “I” (OR) veza. Na primer ako imamo dva senzora pokreta napolju, na koje želimo da palimo svetla, onda treba dva puta da dodamo automatiko, posebno na oba senzora, pošto ako bi uneli ovde oba senzora, onda bi se uključivalo samo kad bi oba senzora bila aktivna od jednom. (Alternativno rešenje za naprednije programere: napravi jedan virtuelni relej koji će uključivati senzori pokreta (sa scenarijom ili trigger based-om) i sa njime aktiviraj automatizaciju, tako automatiko treba samo jednom da napraviš.)
“Start scenario”: Ako ovo uključimo, onda možemo da pokrenemo unapred pripremljenu scenu, tako da ne moramo ponovo da dodajemo aktore. Na primer ako imamo scenu za spoljnu rasvetu, onda na dva senzora možemo da napravimo automatiku, pa zbog scene ćemo imati i povratnu informaciju da li je aktivan.
U zavisnosti od “Start scenario”, na kraju treba da dodamo ili aktore ili scene.