U slučaju Chameleona imamo 4 osnovne automatizacije, koje su upoređene u ovom članku. Koristimo ovu tabelu kao osnovu:
Obrazloženje:
Remote button:
Ova je najjednostavnija automatizacija, postoji veza 1-1 ili 1-više između triggera (događaj, na šta se pokreće) i aktora (uređaj koji reaguje). Na jedan ulaz tastera možemu dodati više Remote button funkcija, ta primer pokretanje više roletni od jednom sa jednog tastera.
Ako napravimo Remote button na jednom uređaju (na kojem postoji izlaz) i to dodamo na drugom uređaju (npr. Alt modul) „Button“-u, onda u osnovi ako pritisnemo taster na ovom drugom modulu, postignemo isti efekat, kao da smo pritisnuli na prvom lokalno.
Ovom funkcijom možemo preneti i duže i kratke klikove na taster, znači da možemo i dimovanje, gde treba da se drži taster duže vreme da prenesemo na drugi uređaj.
Može da isključi i uključi, kao i da se drži (dimuje)
Scenarije / Scene:
Možemo podesiti više uređaja od jednom, uređaji mogu imati različite vrednosti.
Između triggera ima veza ILI, tj. ako se bilo koji trigger ispuni, pokrenuće scenu i pojedinačno.
Nije obavezno unošenje trigger-a kod ovih automatizacija, bez triggera može da se pokreće scenario iz mobilne aplikacije.
Savet: Scenarije mogu da se isključuju i uključuju. Kada se uključi, svaki aktor će se uključiti na podešenu vrednost, ali pri isključivanju će svaki uređaj će dobiti vrednost 0, nevezano koje su vrednosti imali pre uključivanja.
Tako ako želimo da napravimo scenu da se svaka roletna spusti, onda ne moramo još jednu scenu da napravimo da se svaka podigne, pošto ovu drugu logiku ćemo postići isključivanje scene.
Aktiviranjem scene u osnovi ne možemo poslati push obaveštenje, ali možemo napraviti takvu Trigger based automatiku, gde će trigger da uključi scenu i da pošalje obaveštenje korisnicima.