Kako rade Virtual Decive-ovi - knowledge base
Uvod:
Virtuelni uređaji omogućuju rad takvih funkcija i uređaja, koji u stvarnosti nisu povezani sa našim sistemom. Preko njih može da se ostvari integracija uređaja koji su proizvodi trećih kompanija, kao i pomoću virtuelnih uređaja možemo da napravimo razne automatizacione tokove, zahvaljujući delom njima je Chameleon sistema tako elastičan.
Chameleon sistem može da sarađuje sa drugim sistemima na takav način, da će svoje funkcije napraviti dostupnim drugim sistemima pomoću http poziva. Ta funkcija se zove REST API SERVICE. Preko REST API-ja ili preko RS-232 interfejsa možemo napraviti ili upravljati virtuelnim uređajima, koji mogu i prema našem sistemu i napolju prema drugim sistemima da komuniciraju.
Ako pomerimo korzor na ID polje virtuelnih uređaja, pojaviće se njegov STATE REGISTER ID, koju koristimo za kontrolu preko REST API-ja. Sa GET komandom možemo pristupiti informacijama, a sa PUT komandom možemo menjati podešavanja uređaja.
U poljima 'HTTP on url', 'HTTP off url' i 'HTTP send message' možemo koristiti sledeće varijable za prenos informacija u poruka ili URL poljima:
{id} - Identifikator
{value} - Vrednost
Uređaji:
VIRTUAL SWITCH
Virtual switch je jedan ulaz prekidača, koji sa tačke gledišta sistema ponaša isto kao jedan pravi prekidač, ali u isto vreme nudi mogućnost za programeres mart home sistema, da čuvaju druge procedure, na primer vrednosti HTTP poziva u njemu. Virtual switch može da primi vrednost tačno ili netačno vrednost. Na primer kao prekidač za jedno svetlo, ako je vrednost „tačno” to znači da lampa radi.
VIRTUAL INPUT
Virtual input zapravo pokriva analognu funkcionalnost u sistemu bez analognog modula. Sistem i ovde pruža mogućnost programerima da podese vrednosti preko HTTP poziva. Register Virtual nput-a može da ima vrednost između 0-256.
VIRTUAL THERMOSTATAT
Pomoću Virtuelnog termostat imamo mogućnost da od raznih senzora sistema, recimo posebnih senzora temperature napravimo paket podataka za upravljanje grejanjem.
VIRTUAL SHUTTER
Virtual Shutter može da poveže shutter uređaje ostalih proizvođača sa Chameleon sistemom. Njime možemo upravljati preko serijskog porta ili preko HTTP REST API interfejsa.
VIRTUAL DIMMER
Virtual Dimmer omogućuje Chameleon sistemu da upravlja rasvetom drugih sistema kao sa sopstvenim uređajima. Rasveta treba da ima mogućnost povezivanja preko DALI, KNX ili HTTP-ja. Kod podešavanja možemo uneti jačinu svetlosti, koji može da bude između 0-100.
VIRTUAL NONC
Virtuelni NONC je ulaz za prekidače, koji se sa tačke gledišta sistema ponaša isto kao jedan pravi prekidač, ali u isto vreme daje mogućnost programeru smart home sistema da čuvaju druge vrednosti, kao što su vrednosti HTTP poziva. Virtuelni NONC može da ima vrednost „tačan” i „netačan” ili „da” ili „ne”.
Dodavanje virtuelnih uređaja:
U meniju INTEGRATIONS kliknemo na MANAGE VIRTUAL DEVICES tačku.
Tu možemo dodati nove virtuelne uređaje (virtual device):
Pri pravljenju novih uređaja možemo / moramo uneti sledeće informacije:
Odabir tipa virtuelnog uređaja:
U polju SELECT VIRTUAL DEVICE može da se odabere kakav tip uređaja želimo napraviti.
Možemo odabrati kakvom autentikacijom želimo napraviti virtuelni uređaj.
U „Manage virtual devices” meniju možemo naći i već napravljene virtuelne uređaje. Osnovni podaci uređaja (ime, lozinka, tip) mogu da se menjaju ovde. Tu imamo i mogućnost za otkalanjanje / brisanje uređaja.
Lokacija napravljenih virtuelnih uređaja
Virtuelne uređaje (Virtual Device) koje smo napravili možemo naći Devices meniju. Nevezano za tip koji smo pri pravljenu odabrali (npr.: switch, shutter, dimmer, …) tu možemo uneti parametre.
Parametri mogu biti sledeći:
Device settings:
· Name: možemo imenovati uređaj
· Location: tu možemo uneti lokaciju uređaja
Ako smo uneli ime i lokaciju, može da nam se pojavi uređaj i u aplikaciji.
Relays: U ovom delu mogu se uneti podešavanja vezana za relej. Podaci koje tu unesemo zavise od željenih funkcija.
Value: i sa njime možemo upravljati virtuelnim relejom
Name: služi za imenovanje releja
Location: lokacija releja
Device: podešavanje tipa releja
Category: podešavanje kategorije
Icon: tu možemo uneti broj ikone koji će se pojaviti u aplikaciji
Hidden: da li će se relej pojaviti u aplikaciji
Connected: možemu podesiti vrednost da li je uređaj povezan ili nije.
Primeri za pravljenje virtuelnih uređaja:
U REST API dokumentaciji možete videti i tok povezivanja uređaja i slanja njihovih vrednosti.