description

Master data

Ažurirano 8/5/2023, 9:51:44 AM

O tačkama koje su vezane sa sigurnosnim uređajima na “Master data” stranici detaljno pišemo na Security stranici.

Locations i Categories

Vredi krenuti sa podešavanjima od ove dve tačke. U sistemo ima dva načina za grupisanje, po lokaciji i po kategoriji, njihovu listu možete ovde podesiti. Fabričke kategorije i lokacije imaju i prevod u aplikaciji, ako dodajemo nove, oni neće imati, samo će uneto ime da se pojavi nevezano za podešen jezik aplikacije.

 Ugrađene kategorije ne mogu da se menjaju, pošto kod automatizacija ima takvih slučaja, koji koriste ovde date vrednosti.

 Pošto se uređajima mora da se odredi lokacija, da bi se pojavili u aplikaciji, vredno je usaglasiti to sa klijentima, o imenima i lokacijama, naravno, oni se mogu i posle da se menjaju.

 Ako želimo da koristimo i glasovnu kontrolu, onda vredi da imenujemo lokacije i funkcije na engleskom jeziku. Pošto na srpskom jeziku još nema jako dobre glasovne kontrole.

Devices

U ovom meniju možemo fizički da konfigurišemo uređaje. Kada smo preuzeli sistem od instalatera, ako je sve dobro odrađeno, tu treba da se pojave svi uređaji. Redosled liste uređaja je sledeće: CAN uređaji poređani u redu, ako na neki uređšaj su povezani LS uređaji (kontroler ili LS-Ext) onda se njihova lista se pojavi unutar njih.

 U listi se uređaji mogu se pojaviti u četiri boja:

  • plava

  • žuta

  • crvena

  • zelena

 Plavo ćemo retko videti. Ako je sistem već konfigurisan i restartuje se, onda će na ove uređaje posle pokretanja da čeka sistem, dok ne dobije odgovor od njih, dotle će njihova pozadina biti plava. Iz statusa čekanja može na dva stanja da ide dalje (crvena i zelena).

 Crvena boja znači da je uređaj već bio dodat sistemu, ali sada ne odgovara. To može biti i od toga da smo ga otkačili sa bus-a fizički, ili takva neka greška/kvar, zbog kojeg ne može da odgovara preko bus-a. U tom slučaju će se pojaviti “Remove device” dugme, klikom na njega možemo da otklonimo uređaj iz sistema. U tom slučaju se briše svako njegovo podešavanje, znači ako želimo da menjamo uređaj u slučaju kvara, onda vredi ostaviti u listi, da bi posle njegova podešavanja mogli da prebacimo na novi uređaj jednim klikom.

 U zelenom slučaju je sve u redu, uređaj je dodat sistemu i vrši komunikaciju preko bus-a. U tom slučaju ima “Details” dugme kod uređaja, klikom na njega možemo pristupiti parametrima i podešavanjima uređaja. Na to ćemo se kasnije vratiti detaljnjije, pošto svaki uređaj ima različita podešavanja.

 U Žutom slučaju, uređaj još nije dodat sistemu, ali se prijavio preko bus-a i može da se konfiguriše. Ima dva dugbeta kod njega u tom slučaju. “Setup” i “Replace”. Drugi je dobro kada treba da menjamo uređaj. Na primer jedan podešen, imenovan modul za roletne se pokvari i ubacimo modul iste hw verzije, onda možemo da prebacimo sva njegova podešavanja (koji je još u crvenom tu) na novi uređaj. Sa dropdown liste odaberemo stari uređaj i kliknemo na “Replace” dugme. Pošto sistem u ovom slučaju vrši radnje na bazi podataka, rastertovaće web površinu. Ako uređaj menjamo na uvaj način, ostaće nam i automatizacije. Važno, da ako prvo kliknemo na Setup dugme, onda ovu funkciju gubimo! Za sada možemo da menjamo na takav način uređaje, koji su iste hadware verzije, alitako može i kontroler da se menja!

Podešavanje uređaja

Na listi uređaja klikom na “Details” dugme, možemo pristupiti podešavanjima uređaja. O njima ćemo pričati po sekcijama, pošto se različiti uređaji imaju iste sekcije (Na primer kontroler, Relay10 i LS Switch ima relej, čija podešavanja su ista).

 Jedna važna napomena, da pod istom lokacijom ne mogu biti dva uređaja sa istim imenom. (Ne može recimo u dnevnom boravku dva uređaja da se imenuje kao plafonjera, jer će sistem prikazati grešku) Važno je napomenuti da i ako neki uređaji nemaju podešenu “Location” i oni rade kao da su u istoj prostoriji, pa ni njihova imena ne mogu biti ista (Izuzetak je ako uređaj nije imenovan, pošto to znači nedostatak podešavanja).

Search Device, Identify Device

Ove dve funkcije se nalaze na Devices stranici u donjem desnom uglu i obe su veoma korisne funkcije. :)

 Sa Search device možemo da tražimo uređaje. Upisani tekst se traži u imenu, lokacijama i ostalim podešavanjima uređaja. Ako u bilo koja podešavanja uređaja može da se nađe tekst, taj uređaj će se pojaviti u listi, ako kliknemo na uređaj, prebacićemo se na njihova podešavanja.

 Identify device je dobro za identifikaciju uređaja po njihovim aktivnostima. Ako aktiviramo ovu funkciju, pa aktiviramo ulaz jednog uređaja, onda će se uređaj pojaviti u listi. Samo će se pojaviti uređaji, koji su već bili “Setup”-ovani, kao i samo oni ulazi koji su omogućeni (to je fabričko podešavanje). Pojaviće se i uređaji, koji povremeno šalju podatke kontroleru, npr. moduli sa čipom za merenje temperature ili termostat moduli.

Device settings

To što je zajedničko u uređajima, da svaki ima sekciju “Device settings”, gde može da se unese ime i da se odabere lokacija. Ovi podaci su relevantni za instalatere, ti podaci van ove površine se ne pojavljuje nigde. Dobra praksa je ako lokaciju ugradnje uređaja unesemo tu, da bi kasnije bilo lakše ako treba da nađemo grešku.(Na primer lokacija: Dnevni boravak, ime Pored ulaza ispod 2. prekidača).

Button

Podešavanje ulaza tastera na uređaju.

 “Button state SerialId” - Po pritisku tastera sa ovim serisjskim identifikatorom šalje sistem poruku ako ima serijsku integraciju. Na primer ako je identifikator “ASD”, onda je “ASD 1\n” poruka koja se šalje kada se stisne taster, a“ASD 0\n” kada se pusti.

 “Single click event SerialId” - U slučaju jednog kratkog pritiska sistem šalje serijsku komandu sa ovim identifikatorom. Dupli i trodupli klik radi na sličan način. Koliko je bilo klikova se detektuje na lokalnom uređaju a ne na centrali, pomoću Click Timeout-a.

 “Name”, “Location” - Vredi podesiti po fizičkom položaju, na primer ako ima 2 tastera, onda Levo i Desno ili 1/2, 2/2. Kasnije ove tastere možemo koristiti i kod automatizacije i u mobilnoj aplikaciji.

 “Device” - Odredimo tip uređaja, kojim možemo odrediti kasniju upotrebu, npr. sistem automatski pokreće cirkulacionu pumpu jednom mesečno, kao i u Night Mode-u senzore pokreta može samo uređaj tipa “Motion sensor” da uključuje,  “Category” - Određuje u kojoj se kategoriji pojavljuje u aplikaciji, kao što i u kojoj kategoriji se predaje kod integracija.

 “Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji. https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

 “Connected” - “Not connected” ovim podešavanjem možemo da uključimo i isključimo da li sistem da primi signale na ovim ulazima.

 “Local control” - Fabrički na zidnim modulima su taster ulazi su dodeljeni izlazima uređaja (Na Switch-u prvi taster uključuje prvi relej, na Dimmer-u prvi taster upravlja prvim izlazom, itd). Ima takvih slučaja kada bi želeli da prekinemo tu vezu, jer želimo taster ulaz da iskoristimo na nešto drugo. U tom slučaju “Local control” možemo da podesimo na “No”.

 “Click timeout” - Vremenska a granica u kojem ako kliknemo dva (tri) puta, onda to znači dupli (trodupli) klik. Ako od ove vrednosti prođe više vremena između klikova onda će se oni pojaviti kao single click dešavanja.

 “remote button” - U tom slučaju, ako želimo da povežemo taster za izlaz drugog uređaja (npr kod alternativnog prekidača), konfigurisan “Remote button” ovde možemo da dodelimo tasteru. Na jedan taster mogu da se dodele više “Remote button”-a, u tom slučaju pritisak tastera šalje signal prema svakoj vezi.

RemoteButtons

Ulazi koji su povezani sa izlazima uređaja. Prvi izlaz će se upravljati sa prvim Remote Button-om (RB). To možemo svatiti i tako da su fizički tasteri u slučaju Local controla tu povezani. Kod imenovanja vredi dati slično ime kao izlazu, da bi posle pronalaženje bilo lakše (na primer imamo luster→ Relay 1 se zove “Luster” i stavljen u “Dnevni boravak” lokaciju. Povezan RB vredno je imenovati kao “Luster RB” i podesiti “Dnevni boravak” lokaciju.) Kod RB-a može da se nađe jedan “Value” red, gde ima jedna crna karika, koja može da se klikne. Na konfiguracionoj površini sa ovim možemo da upravljamo ovim registerem. Remote Button nećete moće potpuno isto nazvati kao izlaz, pošto u istoj lokaciji ne sme biti dva uređaja sa istim imenom.

Relays

“Value” - On/Off stanje može da se prebaci na releju. U On stanju mala ikona će se pojaviti u žutoj boji. Sa crnom karikom pored njega na sličan način kao kod Remote Button-a na jedan klik može relej da se uključuje i isključuje.

 “SerialID” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

 “Name” - Ime izlaza. Na primer Luster. Ovo ime će se pojaviti na aplikaciji korisnika.

 “Location” - Lokacija gde izlaz radi. Na primer Dnevni boravak. Važno je da se dodeli ime i lokacija, inače se neće pojaviti u mobilnoj aplikaciji.

 “Device” - Tu može da se podesi, šta uključuje relej. Fabrički je podešen na ne-dimabilnu lampu, pošto se to stavlja najčešće. Ako na primer uključujemo potrebu za grejanje njime, onda treba da podesimo“Heating and cooling permission”

 “Category” - Tu može da se odredi u koju kategoriju pripada izlaz. Fabrički je Osvetljenje. Kod grejanja i hlađenja treba podesiti “Heating and cooling” kategoriju.

 “Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

 “Function” - Normalno otvoreno ili normalno zatvoreno stanje može da se podesi ako je potrebno. Fabrički je podešen na Normalno otvoreno.

 “On Protection” - Ovo je jedna vrsta zašite uređaja, da ne bi se molo uključivati više puta za redom, time raste i životni vek uređaja.

 “Off Protection” - Ovo je jedna vrsta zašite uređaja, da ne bi se molo isključivati više puta za redom, time raste i životni vek uređaja.

Shutter Controller

“Current state” - O kom je statusu roletna. Tu možemo brzo da prebacimo roletnu u drugi položaj, na primer na rešetkasto stanje. Prvenstveno koristimo kod podešavanja.

 “SerialID” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

 “Percent” - Trenutni procentualni položaj roletne.

 “SerialID” - SerialID za slanje ili primanj komande za gornju vrednost.

 “Angle Percent” - U kom su položaji lamele žaluzine.

 “SerialID” - SerialID za slanje ili primanj komande za gornju vrednost.

 “Move Up SerialID” - Pisanjem ovog SerialID-ja može da se pokrene roletna prema gore iz drugih sistema.

 “Move Down SerialID” - Pisanjem ovog SerialID-ja može da se pokrene roletna prema dole iz drugih sistema.

 “Name” - Ime roletne, npr. Balkonska vrata. Ovo ime će se pojaviti u mobilnoj aplikaciji.

 “Location” - Prostorija gde se nalazi roletna. Na primer Dnevni boravak. Važno je da je oneto ime i lokacija, inače se neće u aplikaciji da se pojavi.

 “Device” - Treba uneti, kakvu vrstu senčenja imamo. Utiče na rad kontrole. (Venetian blinds: žaluzine)

 “Category” - U kojoj se kategoriji da se pojavi u aplikaciji, fabričko: Window covering.

 “Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

 “Time (ms) to half open” - Vreme, za koje će roletna da stigne od gornjeg položaja do polupoložaja. Može i drugi položaj da se unese, ne mora 50%. Neka bude jednaka u jednoj prostoriji.

 “Time (ms) to scattered light” - Vreme, za koje će roletna da stigne od gornjeg položaja do rešetkastog (znači ne od prethodno unetog polupoložaja). Treba napomenuti, da je 99% u sistemu je nominalna vrednost, nije tačno 99% od celog hoda, nego se samo tako zove. Treba da se izmeri tačno vreme hoda.

 “Time (ms) to final position” - Vreme, za koje će roletna da stigne od gornjeg položaja do potpuno zatvorenog i čuje se i prekidač krajnjeg položaja. To je važno da se čuje prekidač, jer ako ne merimo relej, nego upišemo kraće vreme, onda iz krajnjeg položaja neće tačno da se vrati na rešetkasto kad je potrebno.

 “Time (ms) to venetian blinds travel” - Vreme za okretanje lamela na žaluzinama.

 Ova vremena treba da se izmere stopericom (mibilnim telefonom), a posle možemo da Ezeket az időket nagyjából le kell mérni egy stopperrel (mobiltelefon), a njihovo fino podešavanje možemo naknadno isprobavanjem.

 “Delay to blind control (ms)” - Vreme koliko taster treba da se drži da bi sistem krenuo da okreće ugao lamela žaluzina.

 “Overrun Time (ms)” - Kada se diže roletna, toliko duže pušta sistem napajanje na roletnu, od onoga što je uneta vrednost. To se dešava, da bi se sigurno sinhronizovala položaj roletne sa sistemom.

 “Click timeout” - Vremenska a granica u kojem ako kliknemo dva (tri) puta, onda to znači dupli (trodupli) klik. Ako od ove vrednosti prođe više vremena između klikova onda će se oni pojaviti kao single click dešavanja. 

“Connected” - Da li je izlaz omogućen

 “ShutterMode” - Ovde određujemo radni režim roletne.

 Normal: Sa datog položaja na jedan klik će da spusti roletnu do kraja, ako je u pokretu, na klik će da zaustavi. U aplikaciji može da se podesi procentualno (rešetkasto stanje je nominalna vrednost 99%).

 Smart: Prema dole na jedan klik uvek ode do sledeće pozicije i stane (Srednji položaj, rešetkasti položaj, potpuno zatvoren položaj). Na klik gore, ode na potpuno otvoren položaj. U aplikaciji može da se podesi procentualno (rešetkasto stanje je nominalna vrednost 99%).

 Venetian normal: Isto kao Normal samo za žaluzine.

 Venetian smart: Isto kao Smart samo za žaluzine.

 Service (fabričko podešavanje): releji su zatvoreni dok se drži njihov taster. U ovom režimu se NE može upravljati njime iz aplikacije.

 External: Aktorom može da se upravlja samo iz spoljnih sistema preko integracija.

 “Swap Outputs” - Ako je električar zemenio pravce gore-dole, onda tu možemo software-ski da ih zamenimo.

Temperature

“Value” - Tu se vidi temperatura, koju meri čip, prikazan u Celzijusu. (Ova vrednost će se pojaviti i u aplikaciji.)

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Name” - Ime čipa za merenje temperature. Obično je dovoljno upisati “Senzor temperature”.

“Location” - Tu može da se odabere u kojoj prostoriji se meri temperatura

“Device” - Tu je fabrički podešen na Temperature sensor, to i odgovara čipu. U meniju automatizacija, moćiće da se nađe kod “Temperature sensor”-a.

“Category” - Treba ostaviti u kategoriji Heating and Cooling, da bi se videlo kod automatizacije grejanja i hlađenja.

“Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

“Interval (s)” - Interval ažuriranja vrednosti temperature u sekundima. Fabrički je podešen na 60 sekundi.

“Temperature Offset (m°C)” - Čip za merenje temperature obično treba kalibrisati, za to je vredno koristiti drugi nezavisan način da se meri temperatura u datoj prostoriji. U zavisnosti da li treba da se pomeri u pozitivnom ili negativnom pravcu, treba da upišemo datu vrednost. Ako treba u pozitivnom, onda bez plus upišemo vrednost kao “1000”, koji znači 1C stepen. Ako treba da se pomeri u negativnom pravcu, onda samo upišemo ispred date vrednosti znak “-”.

“Connected” - Fabrički je podešen na Not connected, zato treba da se prebaci na Connected, da bi videli vrednost merene temperature.

Dimmers (230V)

“Percent” - Jačina svetla u procentima

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Dimming Time (ms)” - Vreme, koje će proći između prebacivanja sa jedne na drugu vrednost (jačinu svetla).

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Name” - Ime izlaza. Na primer Luster. Ovo ime će se i u aplikaciji pojaviti.

“Location” - Prostorija u kome se nalazi svetlo. Na primer Dnevni boravak. Važno je da ima i ime i lokaciju, inače se neće pojaviti u aplikaciji.

“Device” - Za integracije će se pojaviti uređaj kao ova vrsta. Trnutno može da se podesi samo kao “Dimmable lighting” .

“Category” - U kojoj kategoriji da se pojavi u aplikaciji, fabričko podešen na: Lightning.

“Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

“Consumption” - Ne koristimo više, nema uticaj na funkcionalnost.

“Relative Min Dimm (%)” - Na ovu vrednost će prekidač da dimuje, ako podesimo na 1%. Potrebno je podesiti, ako svetlo treperi na malim procentima ili ni ne radi.

“Relative Max Dimm (%)” - Na ovu vrednost će prekidač da dimuje, ako podesimo na 100%. Može da se koristi za fino podešavanje dimovane granice, ako na gornjim procentima nema velikih razlika.

“Relative Boost Dimm (%)” - Može da se desi, da ako dimujemo sa nule, na željenon jačini se još ne uključuje svetlo, ali ako dimujemo sa 100%, onda može da se smanji na tu istu vrednost. U tom slučaju na vreme “Boost Time”-a, se uključi svetlo na jačinu “Relative Boost Dimm” pri uključivanju.

“Boost Time (ms)” - Može da se desi, da ako dimujemo sa nule, na željenon jačini se još ne uključuje svetlo, ali ako dimujemo sa 100%, onda može da se smanji na tu istu vrednost. U tom slučaju na vreme “Boost Time”-a, se uključi svetlo na jačinu “Relative Boost Dimm” pri uključivanju.

“Dimmer Mode” - Može da se podesi uređaj, da ne koristi fazno rezanje, nego da bude On/Off izlaz. Dobro dođe kada od dva izlaza za svetlo, jedno svetlo je dimabilno a drugo nije, a ne želimo posebno da ugradimo dimmer i switch.

“Dimmer Edge Mode” - Može da se odabere da fazno rezanje krene sa početka ili sa kraja sinusa. “Leading edge” znači početak, a “Trailing edge” kraj sinusa će biti rezan.

“Connected” - Da li je izlaz omogućen.

“Click timeout” - Vremenska a granica u kojem ako kliknemo dva (tri) puta, onda to znači dupli (trodupli) klik. Ako od ove vrednosti prođe više vremena između klikova onda će se oni pojaviti kao single click dešavanja.

“Delay to dim (ms)” - Ovoliko treba da se drži dodeljen taster, da bi krenuo da se dimuje svetlo, sve dok ne pustimo taster.

“Button Dimmin Time (ms)” - Pomoću tastera, za ovoliko vreme se dimuje svetlo sa 0% na 100% u toku dimovanja.

“Button Restore Dimming Time (ms)” -

RGBW Dimmer (max 24V)

“Color” - RGBW hexadecimalni kod odabrane boje.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “Color” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Red” - Jačina crvenih LED-ova.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “Red” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Green” - Jačina zelenih LED-ova.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “Green” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Blue” - Jačina plavih LED-ova.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “Blue” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“White” - Jačina belih LED-ova.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “White “ vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Brightness Percent” - Jačina LED-ova u boji (plus množilac pored jihovih skala). Fabrički je taster #2 dodeljen njemu.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “Brightness Percent” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“White Only Percent” - Jačina samo belih LED-ova. Ako to podešavamo, onda će LED-ovi u boji da dobiju vrednost 0. Fabrički je taster #1 dodenjen njemu.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “White Only Percent” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“RGBW / White Only State” - U slučaju RGBW-a, tu može da se odabere koji način kontrole je aktivan od prethodnih.

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “RGBW / White Only State” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Dimming Time (ms)” - Vreme, koje će proći između prebacivanja sa jedne na drugu vrednost (jačinu svetla).

“SerialID” - Nasumično generisani identifikator za “Dimming Time (ms)” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Name” - Ime izlaza. Na primer Viseći deo. Ovo ime će se pojaviti u aplikaciji.

“Location” - Prostorija u kome se nalazi svetlo. Na primer Dnevni boravak. Važno je da ima i ime i lokaciju, inače se neće pojaviti u aplikaciji.

“Device” - Za integracije će se pojaviti uređaj kao ova vrsta. Trnutno može da se podesi samo kao “RGB lighting” .

“Category” - U kojoj kategoriji da se pojavi u aplikaciji, fabričko podešen na: Lightning.

“Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

“Separated Config” - Ukoliko je uređaj u Separated režimu, tu može i treba da se imenuju izlazi pojedinačno. Isto se važi i na njih kao i na ostale parove Name i Location. Posle sačuvanja će se upisati kao json i “Name” polje.

“Mode” - Može da se odabere da li smo povezali RGBW led traku i želimo da koristimo i boje ili da želimo posebno u Separated režimu da upravljamo sa četiri posebnih led traka (npr 4 belih traka)

“Relative Min Dimm (%)” - Na ovu vrednost će dimmer da dimuje kada podesimo svetlo na 1%. Podešavanje je potrebno ako svetlo treperi ili ni ne radi na malim procentima. Važi za svaki kanal.

“Relative Max Dimm (%)” - Na ovu vrednost će dimmer da dimuje kada podesimo svetlo na 100%. Može da se koristi za fino podešavanje granica dimovanja, ako na velikim procentima nema značajne promene, ili želimo da odredimo gornju granicu.

“Red Relative Min Dimm (%)” - Isto kao “Relative Min Dimm (%)” ali samo za crveni kanal.

“Red Relative Max Dimm (%)” - Isto kao “Relative Max Dimm (%)” ali samo za crveni kanal.

“Green Relative Min Dimm (%)” - Isto kao “Relative Min Dimm (%)” ali samo za zeleni kanal.

“Green Relative Max Dimm (%)” - Isto kao “Relative Max Dimm (%)” ali samo za zeleni kanal.

“Blue Relative Min Dimm (%)” - Isto kao “Relative Min Dimm (%)” ali samo za plavi kanal.

“Blue Relative Max Dimm (%)” - Isto kao “Relative Max Dimm (%)” ali samo za plavi kanal.

“White Relative Min Dimm (%)” - Isto kao “Relative Min Dimm (%)” ali samo za beli kanal.

“White Relative Max Dimm (%)” - Isto kao “Relative Max Dimm (%)” ali samo za beli kanal.

“PWM Frequency” - Frekvencija modulacije širine impulsa može se podesiti od 4 unapred definisane vrednosti: 488 Hz, 3906 Hz, 122.07 Hz, 30,52 Hz

“Click timeout” - Vremenska a granica u kojem ako kliknemo dva (tri) puta, onda to znači dupli (trodupli) klik. Ako od ove vrednosti prođe više vremena između klikova onda će se oni pojaviti kao single click dešavanja.

“Delay to dim (ms)” - Ovoliko treba da se drži dodeljen taster, da bi krenuo da se dimuje svetlo, sve dok ne pustimo taster.

“Button Dimmin Time (ms)” - Pomoću tastera, za ovoliko vreme se dimuje svetlo sa 0% na 100% u toku dimovanja.

“Button Restore Dimming Time (ms)” - 

“Connected” - Da li je izlaz omogućen.

“White Only Connected” - Da li led traka ima belu komponentu. Ako nema, onda treba da se podesi na Not connected.

NO/NC

“Value” - Prikazuje aktuelno stanje. Normal, ili Alarm. Vizuelno je obeležen zelenim znakom potvrde ili crvenim znakom uzvika.

“SerialId” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Single click event SerialId” - Poruka koja se šalje na jedan klik.

“Double click event SerialId” - Poruka koja se šalje na dupli klik.

“Triple click event SerialId” - Poruka koja se šalje na trodupli klik.

“Speed” - U slučaju, ako je “Function” podešen na “ImpCounter”, sistem tu ažurira vrednost koju dobija od ImpMultipliear-a.

“SerialId” - Nasumično generisani identifikator za “Speed” vrednost. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Name” - Ime datog senzora ili tastera.

“Location” - Prostorija gde se senzor/taster nalazi..

“Device” - Tu može da se podesi kakav je uređaj povezan.

“Category” - Tu može da se podesi u koju kategoriju spada uređaj. Na primer ako je kod Device-a podešen “Motion sensor” onda tu vredi odabrati Safety and Security kategoriju.

“Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

“Function” - Tu može da se podesi da li je uređaj Normally Open, ili Normally Close u mirovnom stanju. Ovako može da se obrne i logika promene stanja. Pored toga može da se koristi i za brojanje impulsa, ili može potpuno da se isključi.

“ImpMultiplier” - U slučaju ImpCounter-a, ovo je faktor množenja sa kojim dobijamo Speed. Na primer, u slučaju pulsnog anemometra, odgovarajući množilac mora da se nađe na njegovom tehničkom listu, koji se koristi za dobijanje brzine vetra merene u km/h od pulsne frekvencije.

“Click timeout (ms)” - Vremenska a granica u kojem ako kliknemo dva (tri) puta, onda to znači dupli (trodupli) klik. Ako od ove vrednosti prođe više vremena između klikova onda će se oni pojaviti kao single click dešavanja.

Wiegand

“Security device” - Tu može da se odabere “security device” za ulaz koji smo kreirali.

“Connected” - Fabrički je podešen not connected, zato treba da se podesi na Connected, da bi koristili uređaj.

Voltage of 0..10V

“Value” - Tu se nalazi vrednost merenog napona na ulazu, izražen u mV..

“SerialId” - Nasumično generisani identifikator. Svakom ulazu i izlazu je jedinstven. Važna je i razlika kod malih i velikih slova. Kod integracije sa drugim sistemima se mogu pozivati ovi identifikatori.

“Name” - Ime ulaza.

“Location” - Tu može da se odabere lokacija gde se vrši merenje.

“Device” - Može da se odabere kakav je senzor povezan. (teperature, svetla, itd.).

“Category” - U kojoj se kategoriji da se pojavi u aplikaciji.

“Icon” - Identifikacioni broj ikone koji se pojavljuje u aplikaciji.  https://cloud.chameleon-smarthome.com/icon-details Tu možete naći tabelu koji broj koju ikonu znači.

“Mode” - Može da se odabere da li želimo da koristimo ulaz kao digitalni ili analogni. U slučaju analognog dobijamo merenu vrednost, a u slučaju digitalnog aktivno i inaktivno stanje.

“Comparator Voltage (mV)” - Digitalna uporedna vrednost.

“Comparator Hysteresis (mV)” - Histereza ​​digitalnog poređenja. Ovo se može koristiti za „ublažavanje grešaka” komparatora. Barem ovolika promena treba da se desi u odnosu na vrednost Comparator Voltage-a, da bi došlo do promene stanja.

“Reading Interval (s)” - U kom vremenskom periodu da se desi merenje.

“Connected Sensor” - Ako povežemo senzor temperature onda možemo da odaberemo od karakteristika nekoliko modela koji su fabrički u sistemu.

“Offset (mV)” - Koliko da dodamo ili oduzmemo od merene vrednosti.

Sledećih 4 vrednosti su povezani. Može da se skalira opseg 0-10V na nivou prikazivanja. Uzmemo senzor temperature, koji vraća 0-10V napon, i meri između -20 °C i +40 °C stepeni. U tom slučaju je Input value: 0, Display value 1: -20, Input value 2: 10, Display value 2: 40.

“Input Value 1” - Merena niža vrednost.

“Display Value 1” - Prikazana niža vrednost.

“Input Value 2” - Merena viša vrednost.

“Display Value 2” - Prikazana viša vrednost.

“Connected” - Da li je ulaz omogućen.