description

System

Ažurirano 8/12/2023, 8:01:12 AM

Debug, Logs

Naprednim korisnicima, logove (dnevnik) sistema ovde možete da pogledate. Isključivo postoji u memoriji, ne piše se na SD karticu, tako pri isključivanju-uključivanju se oni gube. Može da se isprati i CAN i LS komunikacija na nivou registera.

Users

Tu možemo da upravljamo korisnicima. Sa ovim korisnicima možemo da se prijavimo na Config sajt, kao i za aplikaciju će iste korisnike da koristi sistem. Ime ima isključivo funkciju da se ispiše. Lozinka mora da ima bar 8 karaktera, od kojih bar jedan od svakog, malo-, veliko slovo, brooj, specijalni karakter.

Backup & Restore

U ovom meniju možemo napraviti sigurnosni bekap sistema, vratiti već postojeći prethodni bekap, ili potpuno brisati podešavanja sistema.

Na pritisak “Backup” dugmeta će se pojaviti prozor, gde možemo odabrati mesto gde želimo da sačuvamo bekap. U sekciji “Restore” možemo odabrati sačuvani bekap i vratiti na sistem. PŠosle toga će se sistem ponovo pokrenuti. Ako su podaci za prijavu različiti, moguće da ćemo morati ponovo da se prijavimo na config sajt. Dugme “Reset everything” briše svako podešavanje i vraća kontroler na fabričko stanje.

Controller Update

U ovom meniju možemo da ažuriramo verziju softwarea koji je na našem kontroleru, od 2.8.3 verzije na gore, verzije pre njih smo mogli da ažuriramo samo isključivo posanjem SD kartice. Kada uđemo u meni, odmah će se pokrenuti provera, da li imamo najnoviju verziju. Ako je dostupna novija verzija, onda će se ispod Updates available” ispisati koje su se promene desile na sistemu.

Klikom na “Update” sistem će preuzeti potrebne fajlove, instalirati to i ponovo pokrenuti softver centrale.

Firmware update

U ovom meniju možemo da ažuriramo firmware uređaja koji su povezani na sistem. Vredi ih proveriti pre konfigurisanja, da bi podešavanje vršili sa najnovijim firmware-om. Svaki firmware je dostupan na sledećem linku: http://cloud.chameleon-smarthome.com/

Sistem će izlistati dostupne uređaje. U listi će prikazati fabrički broj i broj trenutnog firmware verzije. U donjem redu se nalazi ime, koji smo mi uneli i hardware verzija uređaja. hardware verzija je važna, što prilikom ažuriranja treba da obratimo pažnju na to, koji ćemo firmware da stavimo na uređaj (sistem ni ne dopušta da instaliramo verziju, što nije kompatibilan sa uređajem).

Treba da gledamu prva dva broja: na 1.4.x hardware verziju možemo instalirati 1.4.y firmware.

Kada odaberemo firmware fajl, onda će u listi prikazati uređaje, na koje može da se instalira. U listi možemo da odaberemo pomoću slajdera, koji uređaj želimo da ažuriramo. Posle odabira, ispod liste možemo da pokrenemo ažuriranje. Ako želimo da odaberemo drugi firmware fajl, možemo da kliknemo na “Start over”. Dok se instalacija ne završi, ne smemo da odemo sa stranice. Dok se na uređaj ne instalira novi program, dotle ona ne može da se koristi.

Preko CAN busa, na DIN uređaje se brže prebacuje i instalira fajl, a i ima manje mogućnosti za grešku. Preko LS busa, je sporije i može često da dođe do greške (iako piše da je Succesful), nažalost sistem još ne obaveštava o tome, to mi moramo da proverimo, bilo u Devices listi ili u Firmware upgrade listi.

Ažurirati firmware uvek vredi, ako ima novije verzije, ali nije obavezno, samo ako ima neki problema stabilnosti ili pogrešnog rada.

Restart Services

U ovom meniju možemo ponovo da pokrenemo software koji radi na Chameleon kontroleru. Ne restartuje ceo sistem, za to je potrebno prekidanje napajanja.

System status

Prikazuje vreme koje je proteklo od poslednjeg restarta kontrolera (Uptime) i opterećenje sistema (Load).

Remote Access

Podrazumevano, sistem se povezuje sa Chameleon serverima tako da se sistemu može pristupiti van lokalne mreže (tako funkcioniše i mobilna aplikacija, a i Chameleonovo osoblje može da pruži daljinsku pomoć preko ovog pristupa). Ako ovo isključimo, onda moramo sami da podesimo (sopstveni VPN, prosleđivanje porta, itd.).

Network

U samom kontroleru nema načina da se fiksira IP adresa. To možemo uraditi u DHCP konfiguraciji rutera, ako želimo, ali u smislu rada sistema nema nikakvog uticaja. Statička IP adresa je potrebna ako:

  • uvek želimo preko iste IP adrese da pristupimouređaju,

  • npr. ako preko http integracije sa IP adresom vršimo komunikaciju sa kontrolerom

U kontroleru se nalazi i wifi modul, preko koje može da se poveže na internet. U “Network Status” delu se vidi, koji port je povezan na mrežu i koju IP adresu su dobili.

U delu “Available WiFi networks” će se izlistati dostupne wifi mreže. Klikom na “Scan” možemo ažurirati listu.

U sekciji “WiFi configuration” možemo ručno upisati Ime i lozinku Wifi mreže. Ako se kontroler povezuje preko wifi-ja i mreža se promeni, posle možemo samo preko kabla da se povežemo na kontroler.

Važno je napomenuti, da je strogo preporučeno povezivanje preko kabla, i WiFi se može podesiti samo preko fiksne mreže.

Your SmartHome installer

Tu možemo da upišemo naše informacije za kontakt, koji će biti vidljiv korisniku u aplikaciji, a u slučaju problema će moći i da nas kontaktira.

About

Tu se nalaze opšte infromacije. Fabrički broj uređaja, trenutna verzija sofware-a, kao i vreme od kada je uređaj aktivan (konstantno napajanje).