Integracija (Renkforce WH2600) meteorološke stanice preko Chameleon konfiguracione površine
U INTEGRATONS meniju možemo pristupiti površinu za integraciju meteorološke stanice ako kliknemo na WEATHER STATION tačku:
Fixirajmo IP adresu meteorološke stanice preko DHCP servera rutera:
To nam je potrebno, da ako se isključi ruter, ili na duže vreme isključi meteorološka stanica, ne bi drugi uređaj mogao da dobije istu IP adresu.
Fiksiranu IP adresu upišemo u polje na konfiguracionoj površini:
Address – IP adresa uređaja
Refresh Interval in Seconds - Po tom vremenskom intervalu će kontroler ažurirati podatke od meteorološke stanice
Vreme ažuriranja može da bude vreme po želji, ali bi trebalo bar 5 sekundi (da ne bi preopteretili mrežu). Spoljna jedinica uređaja inače šalje unutrašnjoj jedinici podatke svakih 16 sekundi, koji potom šalje te podatke dalje preko mreže. Gore navedenih 5 sekundi znači upravo vreme u kom intervalu mi tražimo podatke koje su sačuvane u unutrašnjoj jedinici, s obzirom da na protok podataka između spoljne i unutrašnje jedinice ne možemo uticati. Po tome bi i Chameleon-u bilo dovoljno da svakih 20 sekundi traži ažurirane podatke, da bi pri svakom ažuriranju videli najnovije.
Kada smo podesili fiksnu IP adresu i sačuvali na integracionoj površini, pojaviće se Virtuelni uređaj na Devices stranici Config Site-a, koji nosi ime meteorološke stanice.
Kada kliknemo na Details dugme, vidimo da se otvore digitalni ulazi (17 kom).
Važno je da se ne smeju od prvog da se nasumično podešavaju ulazi za senzore kiše, svetlost, vetar, itd. Određeni ulazi očitavaju samo određene podatke stanice. Sistem nam pomaže u tome, da su opisani podaci, koji ulaz šta meri. Prvi izgleda ovako:
Vidimo, da ovaj ulaz očitava samo unutrašnju temperaturu, koju inače meri unutrašnja jedinica meteorološke stanice.
Ulaz broj 5 na primer meri spoljnu temperaturu. Ukoliko nam je taj podatak potreban, treba da status IsConnected prebacimo na “Connected” i unesemo jedinicu mere za tu vrednost, da bi se ispravno pojavila i u aplikaciji (ne treba da se zaboravi ni lokacija, tip i kategorija, kao što to radimo i kod drugih Chameleon uređaja):
Konfiguraciju ovih ulaza radimo, dok nismo svaki podatak podesili koji nam je potreban. 5 najviše korištenih ulaza su:
#5: Spoljna temperatura [°C]
#6: Spoljni vlažnost vazduha[%]
#8: Brzina vetra [km/h]
#10: Intenzitet svetlosti [w^2/m vagy lux] Željena jedinica mere mora biti podešena na interfejsu meteorološke stanice, u čemu pomažu sledeće slike:
#13: Količina kiše po satu: [mm]
Fino podešavanje izmerenih vrednosti može da se izvrši na web površini meteorološke stanice, pomoć:
Moguće greške:
Može da se desi, da polse podešavanja, podaci od spoljne jedinice ne mogu doći do unutrašnje jedinice, na primer zbog aluminijumske roletne. U tom slučaju jedino rešenje može da bude da se premeste uređaji, prvenstveno vredi da se pomera unutrašnja jedinica.
Primer za automatizaciju:
Ako dolazi nevreme i iznad određene jačine vetra želimo ili čak ako ima većih udara vetra, želimo da spustimo roletne. Za to u listi uređaja odaberemo Weather Station, otvorimo polja sa željenim podacima. U ovom slučaju #8 i #9 tačke su nam važne, koji mere vetar, njih treba da podesimo (Ime, kategorija, itd.).
Onda u AUTOMATIONS -> TRIGGER BASED meniju možemo podesiti automatizaciju.
Sa desne strane ispod TRIGGERS-a kliknemo na SELECT kockicu i pojaviće se lista mogućih opcija.
Posle toga sa ADD NOW možemo da koristimo kao TRIGGER.
Možemo dobiti informacije i u tačnom vremenu zalaska i izlaska sunca, možemo da upravljamo i po njima podizanjem i spoštanjem roletni.