DALI je standard za upravljanje rasvetom. Kod velikih sistema može značajno da se uštedi na kabliranju, čak i ako su pojedine svetiljke skuplje zbog ugrađenog DALI modula. Nema potrebe za druge aktore, (switch, dimmer), samo po svakih 64 uređaja je potreban jedan kontroler.
Kabliranje sastoji od dva dela:
deo jake struje, gde se obično vodi 3×1,5 direktno napajanje do svakog uređaja, bliži uređaji tipično povezani,
ima jedan par žila jednosmerne struje, to je DALI bus.
Zbog razlike u naponu, dva kabla ili treba da vučemo u različitom bužiru ili i tu treba da koristimo 4kV bus kabl.
Znači, biće nap potreban DALI kontroler, koji ćemo preko RS232 da povežemo na Cahameleon kontroler, koristili smo već više modela:
Tridonic je izlazni model, ne može više da se naručuje, zato smo prešli na Lunatone. Od njega postoji više vrsta, nama je potreban onaj model, koji je klasičan DALI (nije LUBA), ima integrisano napajanje(PS), posle toga, od užeg ili šireg modela je već svejedno koji biramo, mi smo testirali uži (Art. Nr. 24166096-PS-HS).
Opis ovde.
Treba da primetimo da dve žile DALI busa ne mogu da se zamenu, znači treba da se naviknemo recimo da je žuta žila +, a bela - (vidi CAN povezivanje).
Ako želite da koristite RS232 sa kontrolera za nešto drugo, ili imate kontroler 1.0 verziju, a dva DALI kontrolera (više od 64 uređaja), onda treba da koristite USB-serial konverter! Od ovih uređaja ima više vrsta od 500-2000 dinara. Linux kernel može da radi skoro sa svakim, Ali ako isto to želite da koristite za adresiranje DALI busa, a nemate već jedan takav kontroler, vredi kupiti takav, koji radi i na Win10. Jeftinije varijante obično nisu takve, dosta starih čipova nema drajvere za Win10. Ovaj model je nama radio: https://www.aten.com/global/en/products/usb-&-thunderbolt/usb-converters/uc232a/
Obratite pažnju da je potrebno da se instalira drajver sa stranice, pošto bez njega, sa Win10 drajverima ćete najverovatnije dobiti BSOD.
Povezivanje RS232 je kao i obično sa tri žile. GND-i su zajednički, a TX i RX su uvek obeleženi na uređaju, znači i sa jedne i sa druge strane ima i TX i RX, koji povežete na jednom uređaju na TX, to na drugom treba na RX i obrnuto.
Na Lunatone-u je vijčano povezivanje, a na USB konverteru DB9, ako ne želite da lemite, onda koristite konverter koji se koristi i kod PRT3 povezivanja:
Kod PRT3-ja, nije bilo kućište važno za povezivanje, a tu je već obavezan, pošto oko kontrolera će biti raznih nivoa napona. Kod spojnice treba da se skinu matice, jer će smetati priključku.